Meksiko – Chichén Itzá ja Valladolid 2023

Ostin Playa del Carmenissa olevasta Excursion.Travel Playa del Carmen päiväretken Chichén Itzá:lle. Retki maksoi muistaaksi noin 50€. Retkeen kuului myös käynti Cenotella ja Valladolid:ssa sekä lounas. Retken tapaamispaikka oli Coco Bongon edessä aamulla klo 7.00, josta kävelimme oppaan perässä bussiin. Bussi ajoi jonkin matkaa johonkin isompaan toimistoon/matkatavarakauppaan, jossa kävimme vaihtamassa liput sekä meidät ohjattiin uuteen bussiin. Tämä oli hieman sekavaa, mutta seurasin vain muita saman bussin turisteja, niin löysin perille oikeaan bussiin. Menomatkalla oppaat kävivät jututtamassa kaikkia matkustajia, kysellen mistä ollaan, kuulumisia jne. Bussissa oli osa espanjankielisiä ja osa ympäri maailmaa, joten perillä meidät jaettiin kahtia, niin että osa lähti espanjankielisen opaan mukaan ja osa englanninkieliseen ryhmään. Ilmeisesti retkellä on ensin käyty cenotella, mutta ymmärsin että lähestyvän ukkosen ja sateen vuoksi menimme ensin Chichén Itzá:lle.

Chichén Itzá on mayojen rauniokaupunki, joka on valittu vuonna 2007 maailman uuden seitsemän ihmeen joukkoon. Alue ja temppeli sekä muut rakennukset olivat kyllä vaikuttavia ja opas kertoi mielenkiintoisesti alueen historiasta. Kiersimme aluksi kaikki yhdessä oppaan kanssa ja lopuksi saimme kiertää alueella reilun puoli tuntia omin päin. Lähestyvä ukkonen ja sen mukana tullut kaatosade iski retken lopussa kunnolla päälle ja aika vaudilla ainakin itse juoksin sisätiloihin odottamaan siirtymistä bussille ja seuraavaan kohteeseen.

Seuraavaksi oli vuorossa lounas. Ennen lounasta meille oli jokin myyntinäytös, jonka jälkeen sai käydä tutustumassa matkatavaramyymälään, jossa myytiin jotain paikallisia kivituotteita (en käynyt niihin tutustumassa). Lounaaksi oli tacoja, joihin sai itse valita täytteet. Ruoka oli kyllä hyvää. Juomat eivät kuuluneet retken hintaan eli niistä veloitettiin erikseen.

Seuraavaksi matka jatkui Cenote Saamal:lle. Cenotelle olisi saanut mennä uimaan, mutta silloin olisi pitänyt vuokrata pelastusliivi ja itse mieluummin kiertelin aluetta, joten uiminen jäi täällä cenotella väliin.

Matka jatkui Valladolid:iin, jossa meillä oli aikaa puoli tuntia ennenkuin piti palata takaisin bussille. Kiersin pienen puiston ja kävin hakemassa läheisestä pienestä kauppahallista kahvin mukaan.

Loppumatkalla opas tarjoili jotain drinkkejä sekä kertoivat juttuja englanniksi sekä välillä espanjaksi. Takaisin Playa del Carmeniin saavutiin vasta lähempänä kahdeksaa. Retki oli kyllä hintaansa nähden todella halpa ja paljon ehdittiin nähdä päivän aikana.

Jätä kommentti

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑